Časté dotazy

• Mohu použít na naší škole papírovou, předtištěnou přihlášku?

Ne, nemůžeš. Na naší škole se vydávají kompletně vyplněné, vytištěné přihlášky ze systému Bakaláři, které jsou vystavené na základě odevzdaných informací o vybrané škole ( IZO školy, kód oboru).

Kdy můžu požádat o vystavení přihlášky?

Přihlášky vystavujeme od 1. února, protože přihláška musí obsahovat známky z vysvědčení z 1. pololetí 9. ročníku.

Běžně rozdám žákům lístky s předtištěnými informacemi, které potřebuji pro vystavení přihlášky a následně vystavím přihlášku ze systému.

Po potvrzení přihlášky od vedení školy tuto přihlášku předám žákovi a zbytek je na žákovi a rodičích.

Podávají žáci základních škol přihlášky prostřednictvím ředitele základní školy?

Ne. Způsob předávání přihlášky je stanoven současným zněním školského zákona tak, že uchazeči podávají přihlášky přímo řediteli příslušné střední školy nebo VOŠ, o kterou mají zájem. Nepředkládají ji již prostřednictvím základní škol.

Do kdy je třeba podat přihlášky k přijímacímu řízení?

Uchazeč odevzdá přihlášku pro 1. kolo přijímacího řízení do denní formy

• u oborů s talentovou zkouškou do 30. listopadu 2023

• u ostatních oborů pro první kolo přijímacího řízení do 1. března 2024

Základní škola ze zákona nemá pravomoc kontrolovat počet přihlášek, které žák odesílá na jím vybrané střední školy.

Z čeho se skládají přijímací zkoušky?

Jednotná přijímací zkouška se skládá z písemného testu ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a písemného testu ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace. Jednotnou přijímací zkoušku může uchazeč konat dvakrát.

Budu skládat přijímací zkoušky?

Veškerá kritéria a podmínky k přijímacím zkouškám zveřejní daná škola do 31. 1. 2024.

Kolik času budu mít na test?

Didaktický test z Českého jazyka a literatury 60 minut.

Didaktický test z Matematiky 70 minut.

Kde dostanu Zápisový lístek?

Zápisový lístek dostaneš na své základní škole do 15. března 2024.

Jak funguje Zápisový lístek a mění se něco na pravidlech?

Zápisový lístek slouží je dokument, který žák musí odevzdat na střední školu, na kterou se dostal a chce na ni studovat. Tedy – odevzdáním Zápisového lístku je vše ukončeno a žák se stává studentem střední školy.

Zápisový lístek je potřeba odevzdat co nejdříve, nejpozději ale do 10 dnů od zveřejnění výsledků. Pokud jej žák už odevzdá na školu, je možné jej z této školy přenést do jiné školy pouze na základě nového rozhodnutí o přijetí, tedy na základě odvolání.

Jak mám postupovat, když ztratím nebo poškodím Zápisový lístek?

O nový Zápisový lístek je nutné požádat na sekretariátě naší školy a přinést spolu s sebou vyplněné Čestné prohlášení o ztrátě nebo poškození Zápisového lístku. Následně bude vydán nový.

Kde najdu informace k přijímacím zkouškám?